Wykładziny biurowe – dywanowe i elastyczne wykładziny obiektowe

Podłoga w biurze może być wyłożona różnymi rodzajami materiałów. Do dyspozycji jest pełna gama wykładzin obiektowych, które przeznaczone są właśnie do tych przestrzeni. Na co warto się zdecydować? Zapraszamy do sprawdzenia przeglądu najczęściej wybieranych wykładzin biurowych.

Pomieszczenia biurowe muszą spełniać określone wymagania, by pozwalać na efektywną, bezpieczną pracę dla jej maksymalnej ergonomii. Duże znaczenie ma wtedy także odpowiednia podłoga. Wykładziny to popularne materiały podłogowe, które sprawdzają się w praktycznie każdej przestrzeni. Również chętnie wybierane są do biur.

Jakie wykładziny stosuje się w biurach?

Podłogi w biurach najczęściej wykańcza się z użyciem wykładzin. To niezawodne, trwałe, a przy tym także atrakcyjne dla oka materiały, które mogą być dopasowane indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Wykładzina biurowa musi spełniać odpowiednie wymogi, między innymi powinna być odporna na duże natężenie ruchu, łatwa do utrzymania w czystości. Właśnie dlatego do biur stosowane są tylko wybrane rodzaje materiałów.

Wykładziny biurowe dzieli się na dwie główne kategorie, a mianowicie na:

  • wykładziny dywanowe
  • wykładziny elastyczne

Powyższe wykładziny biurowe różnią się pomiędzy sobą zastosowanymi materiałami, a tym samym swoją nawierzchnią oraz konkretnymi właściwościami. Na co warto się zdecydować?

 

Wykładziny dywanowe do biur

 

Najczęściej w biurach montowane są wykładziny dywanowe. To materiały podłogowe używane w wielu wnętrzach. Również nadają się do montażu w pomieszczeniach biurowych, które każdego dnia używane są przez wiele osób. Oczywiście, w porównaniu do tych domowych wykładziny biurowe są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na ścieranie.

Są to wykładziny, które mogą posiadać różne rodzaje runa, a dokładnie:

  • pętelkowe
  • cięte
  • igłowane

Wykładziny pętelkowe mają postać pętelek – są stosowane najczęściej. Z kolei te cięte mają bardziej atrakcyjny wygląd – przypominają zamsz albo welur. Wykładziny igłowane wykańczane są tak, aby przypominać zbity filc. Są przez to bardzo odporne na użytkowanie, jednak najmniej przyjemne w dotyku, mogą sprawiać wrażenie szorstkich.

Do produkcji wykładzin biurowych dywanowych stosowne są głównie włókna syntetyczne, na przykład poliamid albo polipropylen. Wykładziny z tych materiałów nadają się do prania – plamy najlepiej wywabiać z użyciem specjalnych odkurzaczy piorących.

Najczęściej wykładziny dywanowe do biur sprzedawane są w formie rolek. Można kupić je w różnych szerokościach od około 2 metrów do nawet 5 metrów. Są łatwe i szybkie w układaniu, dlatego podłoga w biurze może być gotowa już w ciągu jednego dnia.

Ciekawą alternatywą dla standardowych wykładzin dywanowych w rolkach są także wykładziny w postaci płytek. Płytki dywanowe mają najczęściej kształt kwadratowy i wymiary wynoszące 50 x 50 cm. Takie rozwiązanie pozwala na wykonanie atrakcyjnie wyglądającej, ale też bardzo wytrzymałej podłogi, która jest łatwa w renowacji. Gdy jakiś fragment podłogi ulegnie uszkodzeniu, wtedy wystarczy tylko wymienić kilka pojedynczych płytek.

 

Wykładziny elastyczne do biur

 

Druga opcja to elastyczne wykładziny biurowe. Do tej kategorii zaliczane są głównie wykładziny PCV, czyli inaczej wykładziny winylowe. Także elastyczną wykładziną jest linoleum, które składa się z innych materiałów – naturalnej masy elastycznej na osnowie z tkaniny.

Wykładziny elastyczne cechują się wysoką odpornością i wytrzymałością, dlatego mogą służyć przez lata. Są również łatwe do utrzymania w czystości, dlatego świetnie sprawdzają się tam, gdzie ma ona duże znaczenie – na korytarzach, w holach.

Elastyczne wykładziny biurowe także mogą mieć atrakcyjny wygląd, na przykład mogą przypominać drewno, beton czy płytki ceramiczne, więc można przygotowywać na ich bazie atrakcyjne aranżacje.

Takie wykładziny oferowane są głównie w rolkach, ale także można kupić je w formie płytek. Płytki LVT, czyli inaczej płytki winylowe, które także oferowane są jako panele winylowe, to nowoczesna alternatywa dla wykładziny elastycznej. Wyglądają bardzo atrakcyjnie, są wytrzymałe i tak jak ona wodoodporne. To zatem ciekawy wybór do przestrzeni biurowych.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt