Panele winylowe do kuchni – czy to dobry pomysł?

Są trwałe, odporne na wilgoć i inne uszkodzenia. Nadają się pod ogrzewanie podłogowe (dobrze przewodzą ciepło) i są dostępne w wielu wzorach oraz kolorach. Nic więc dziwnego w tym, że panele winylowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Czy jednak można je ułożyć w kuchni?

Panele winylowe w kuchni

Panele winylowe świetnie imitują naturalne materiały, dlatego często są układane w przedpokoju, salonie, jadalni czy sypialni. Jednak połączenie atrakcyjnego wzornictwa z doskonałymi parametrami technicznymi sprawia, ze mogą stać się dobrą alternatywą dla klasycznych płytek ceramicznych, które od lat królują w polskich kuchniach.


Zależy Ci na odpornej podłodze, która będzie łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie cenisz sobie elegancki design? Panele winylowe bez obaw możesz ułożyć na podłodze w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgoć. Winyl nie wchłania wody, dlatego nie musisz obawiać się, że para z gotujących się potraw sprawi, że na Twojej podłodze szybko pojawią się nieestetyczne wybrzuszenia czy deski zaczną się niszczyć. Rozlanie płynów w czasie gotowania również nie stanowi problemu. Panele winylowe nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby długo prezentowały się dokładnie tak, jak tuż po ułożeniu. Ich właściwości antypoślizgowe gwarantują bezpieczeństwo, a utrzymanie w czystości jest bardzo proste i niewiele różni się od mycia tradycyjnych płytek ceramicznych.


Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwoli Ci dobrać rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w stylistykę aranżacyjną Twojej kuchni. Podobają Ci się wnętrza klasyczne, minimalistyczne, skandynawskie lub industrialne? Tak naprawdę to nie ma znaczenia – na pewno dobierzesz panele winylowe, które świetnie wpiszą się w Twój indywidualny gust.

Panele winylowe do kuchni w klimacie industrialnym

Marzysz o przestronnej kuchni przypominającej loft? Podoba Ci się prostota i nieco surowy desing stylu industrialnego? Panele winylowe doskonale będą prezentować się w dużej kuchni otwartej na salon. Możesz wybrać wzór imitujący beton – taka podłoga stanie się doskonałym tłem dla loftowej aranżacji. Jednocześnie winyle są ciepłe i bardziej przytulne od płytek ceramicznych dających podobny efekt.

Podłoga winylowa w kuchni otwartej na salon

Salon z aneksem kuchennym pojawia się w coraz większej liczbie domów jednorodzinnych i mieszkań. Takie rozwiązanie ceni sobie wiele osób, które chcą, aby w dziennym pomieszczeniu toczyło się życie rodzinne. Kuchnia otwarta na salon pozwala na wspólne gotowanie i szybkie podawanie posiłków. Czy w takim pomieszczeniu panele winylowe będą jednak dobrym pomysłem?
Taka podłoga będzie stanowić doskonały kompromis pomiędzy nieco chłodnymi w swoim stylu płytkami ceramicznymi, a tradycyjnymi panelami drewnianymi, które niestety nie do końca sprawdzą się w kuchni (ze względu na niską odporność na wodę i wilgoć). Panele winylowe pozwalają uniknąć problemu, który ma wiele osób planujących, jaki materiał wybrać do salonu z aneksem kuchennym. Płytki ceramiczne w części dziennej sprawą, że wnętrze nabierze surowego charakteru i nie będzie zbyt eleganckie. Wkroczenie z panelami drewnianymi do przestrzeni przeznaczonej na kuchnię wiąże się zaś z obawą szybkiego zniszczenia podłogi. Winyl rozwiązuje ten problem.

Panele winylowe do małej kuchni w bloku

Niewielka kuchnia może stanowić duże wyzwanie aranżacyjne. Przekonał się o tym niejeden właściciel mieszkania w bloku o niewielkim metrażu, który próbował ciekawie urządzić mini-kuchnię zamkniętą, aby była funkcjonalna, przytulna i estetycznie się prezentowała. Panele winylowe doskonale sprawdzą się podczas każdej metamorfozy. Ich dużym plusem jest to, że są cieniutkie i klejone do podłogi, dlatego po zamontowaniu do równej posadzki, w przypadku ewentualnego uszkodzenia panela (np. po upuszczeniu garnka) możemy bez problemu samodzielnie wymienić pojedynczą deskę. Nie trzeba zrywać dotychczasowej podłogi, aby zmienić stylistykę kuchni – wystarczy dobrze przygotowana wylewka lub równo przeszpachlowane fugi na dotychczasowej terakocie. Istnieją jednak także rozwiązania nie wymagające żadnej ingerencji w starą podłogę, wówczas taki winyl ze wzmocnionym rdzeniem nośnym tzw. „rigid core”, montuje się w systemie pływającym na „click” na dowolnej (nawet nierównej) powierzchni – co dodatkowo przyspiesza proces instalacji. Można wybrać wzór imitujący drewno, płytki czy beton i bez problemu ułożyć winyle samodzielnie.
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt