Panele winylowe, czyli LVT. Trwała alternatywa dla paneli laminowanych

Panele podłogowe są obecnie najpopularniejszym sposobem na wykończenie podłogi w wielu wnętrzach domów i mieszkań. Do tej kategorii zalicza się różne typy materiałów, w tym między innymi panele winylowe. Warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ stanowią one atrakcyjną alternatywę dla najczęściej kupowanych paneli laminowanych.

Do produkcji paneli podłogowych stosowane są różne typy materiałów. Są to między innymi naturalne drewno oraz materiały drewnopochodne, ale również tworzywa sztuczne, w tym winyl. Te ostatnie nazywane są panelami winylowymi, inaczej LVT od Luxury Vinyl Tiles. Co warto wiedzieć na temat tych materiałów podłogowych?

Panele winylowe – co to jest?

Na pierwszy rzut oka panele winylowe przypominają zwykłe panele podłogowe laminowane lub drewniane, jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć znaczne różnice. Do ich produkcji stosowany jest przede wszystkim polichlorek winylu, czyli inaczej PCV (PCW).

Chociaż niektórzy porównują je do pociętego na kawałki linoleum, to jednak mamy do czynienia z nowoczesnym, wytrzymałym, a przy tym bardzo estetycznym materiałem, który doskonale sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu.

Podłogi winylowe są także bardzo proste w montażu, dlatego też można ułożyć je nawet samodzielnie, co jest ich dodatkowym atutem.

 

Wzory paneli winylowych

 

Producenci paneli winylowych prezentują je w wielu wariantach do wyboru, dlatego też można łatwo dopasować je do zaplanowanej aranżacji wnętrza, by uzyskać atrakcyjne połączenie kolorów i wzorów.

Największą popularnością cieszą się panele winylowe przypominające swoim wyglądem naturalne drewno. Na klientów czekają dziesiątki wzorów, między innymi panele przypominające jasne, szczotkowane gatunki drewna, klasyczny dąb czy buk, ciemniejsze wybarwienia drewna egzotycznego, dlatego można urządzić z nimi każdą przestrzeń.

Drewno to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ panele winylowe dostępne są także w innych, równie stylowych wzorach, na przykład mogą przypominać kamień naturalny, beton, płytki ceramiczne, także modne płytki marokańskie.

 

Co ważne, panele te nie tylko mają nadrukowane wzory, lecz również faktury oraz fazowanie, co nadaje im realistyczny wygląd.

 

W jakich pomieszczeniach układać panele winylowe?

Panele winylowe, czyli LVT to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Można zatem zamontować go praktycznie wszędzie, na przykład w salonach, sypialniach, kuchniach, na korytarzach, a nawet w łazienkach. Co ciekawe, nadaje się też na ściany.

Warto też zaznaczyć, że panele winylowe często wybierane są do obiektów komercyjnych, między innymi można zobaczyć je w sklepach, butikach, punktach usługowych, w biurach.

Zalety paneli winylowych:

  • są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, w tym między innymi na zabrudzenia, płyny
  • są odporne na wilgoć – można bezpiecznie układać je także w pomieszczeniach jak łazienki, kuchnie
  • mają atrakcyjny wygląd – przypominają naturalne materiały, dostępne są w wielu wariantach do wyboru
  • nadają się do ułożenia na ogrzewanie podłogowe – dobrze przepuszczają ciepło
  • są przyjemne w dotyku – nie są tak zimne dla stóp jak inne materiały
  • są łatwe do przycięcia – nie trzeba stosować specjalistycznych narzędzi
  • można układać je samodzielnie – dostępne są kolekcje wyposażone w specjalny system montażowy Click
  • można ułożyć je na obecnej podłodze – nie ma potrzeby jej zdejmowania, a panele są bardzo cienkie, dlatego nie powodują znacznego podwyższenia jej poziomu
  • łatwe w czyszczeniu – z użyciem popularnych detergentów

Jak widać, panele winylowe to materiał o wielu zaletach, który doskonale nadaje się dzięki nim jako zamiennik innych typów materiałów, na przykład płytek ceramicznych, paneli laminowanych, paneli drewnianych czy też wykładzin.

Podsumowując, stylowe panele LVT, czyli inaczej panele winylowe to bardzo dobry wybór do różnych aranżacji. To atrakcyjnie prezentujące się materiały podłogowe, które mogą posłużyć na wiele lat ze względu na swoją znaczną odporność na czynniki zewnętrzne. Teraz można kupić je w wielu wzorach, by dopasować je do każdego wnętrza!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt