Panele laminowane na podłogę. Kiedy warto je wybrać?

Panele laminowane są obecnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów podłogowych do domów i mieszkań. Tym, co przyciąga w nich najbardziej, jest ich atrakcyjna cena w połączeniu ze stylowym wyglądem. Warto jednak pamiętać o tym, że panele laminowane nie nadają się do każdego wnętrza.

Dobór najlepszych materiałów podłogowych powinien bazować przede wszystkim na przeznaczeniu danego pomieszczenia. Tam, gdzie podłoga nie będzie narażona na znaczny ruch, a także nie będzie pojawiała się wilgoć, polecane są panele laminowane, które można dopasować do różnych stylów wnętrz.

Czym są panele laminowane?

Panelami laminowanymi nazywa się nowoczesne materiały podłogowe wyróżniające się warstwową budową oraz laminacją, czyli pokrywaniem ich warstwą laminatu – stąd wzięły one swoją nazwę.

Są one oferowane w formie gotowych deseczek o niewielkiej grubości, które wyposażone są pióro i wpust (różnego typu zamki), dlatego podczas montażu wystarczy odpowiednio założyć je względem siebie – bez konieczności stosowania kleju.

Obecnie producenci paneli laminowanych mogą zaproponować klientom pełną paletę tych materiałów do wyboru, a ich ceny rozpoczynają się już od około 20 złotych za metr kwadratowy. To powoduje, że są one tak popularne.

Panele laminowane – budowa

Warstwowa budowa paneli laminowanych powoduje, że są one jednocześnie wytrzymałe, a przy tym także przystępne cenowo.

Głównym surowcem stosowanym do produkcji paneli tego typu są materiały drewnopochodne, w tym płyta HDF powstająca ze sprasowanego drewna. Na tej warstwie nakłada się film dekoracyjny z nadrukiem – powstaje z żywic i może mieć różne faktury, by podłoga prezentowała się bardziej realistycznie. Z zewnątrz nakłada się ostatnią warstwę – laminat, który zabezpiecza powierzchnię przed nadmiernym ścieraniem, zarysowaniami.

Panele laminowane po ułożeniu nie wymagają żadnego dodatkowego wykańczania, dlatego też mogą być od razu przeznaczone do użytkowania.

Stylowe wzory paneli laminowanych

Nowoczesne i klasyczne – panele laminowane można zakupić w wielu różnych wariantach, dlatego są łatwe do dopasowania do każdej aranżacji wnętrza.

Najczęściej panele laminowane mają wzory drewnopodobne, dlatego też mogą świetnie imitować parkiet drewniany. Można kupić je w jasnych i ciemniejszych wybarwieniach, na przykład przypominających buk, dąb, sosnę, drewno egzotyczne jak bambus, merbau czy wenge.

Także w sprzedaży można znaleźć panele laminowane o innych wzorach, na przykład mogą one przypominać płytki ceramiczne, beton, kamień naturalny.

Zalety paneli laminowanych:

  • atrakcyjny wygląd – świetnie sprawdzają się w wielu aranżacjach, można kupić panele drewnopodobne oraz w innych wzorach dopasowanych do stylu wystroju wnętrza

  • przystępna cena – najtańsze panele są bardzo tanie, dlatego nadają się tam, gdzie nie ma zbyt dużej kwoty na wykończenie wnętrza
  • wysoka trwałość – dobre panele laminowane posłużą przez wiele lat, ponieważ są odporne na wiele czynników zewnętrznych
  • łatwe do utrzymania w czystości – mogą być myte z użyciem standardowych środków czystości
  • proste i szybkie w montażu – wyposażone są w systemy Click, czyli w pióro i wpust, co pozwala na przeprowadzenie prac samodzielnie
  • brak potrzeby klejenia – podłogę można zamontować jako pływającą, czyli bez jej klejenia
  • można ułożyć je na obecnej podłodze – bez potrzeby jej zrywania

Wady paneli laminowanych:

  • są mało odporne na wodę – gdy wilgoć na panelu będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, może doprowadzić to do jego wypaczenia
  • zastosowanie materiałów drewnopochodnych – powoduje, że panele nie wyglądają naturalnie jak drewno i inne materiały, których są imitacją
  • niska izolacyjność akustyczna – można poprawić ją przez zastosowanie podkładów wygłuszających

Zatem nowoczesne panele laminowane są bardzo dobrą propozycją do salonu, sypialni, a nawet na korytarz czy do kuchni, ale nie zaleca się ich układania w łazienkach czy w przedpokojach, gdzie istnieje ryzyko nadmiernego zawilgocenia nawierzchni. Gdy jednak celem jest łatwa w ułożeniu, tania podłoga, laminowane panele są strzałem w dziesiątkę!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt