Jodełka klasyczna – pałacowa podłoga w Twoim domu

Tradycja nadal ma się bardzo dobrze w aranżacji wnętrz. Widać to między innymi na przykładzie stylowych parkietów drewnianych. Jednym z ponadczasowych wzorów jest jodełka klasyczna, która pasuje do wnętrz w praktycznie każdym stylu.

Parkiety drewniane są nadal popularnym sposobem wykańczania podłóg w domach i mieszkaniach. Chociaż są droższe od paneli podłogowych czy wykładzin, to jednak mają w sobie niezaprzeczalny urok. Co więcej, są bardzo trwałe i nadają się do renowacji, więc mogą służyć przez wiele lat. Pakiety drewniane mogą być układane w różne wzory. Jednym z nich jest jodełka klasyczna. Co warto o niej wiedzieć?

 

Czym wyróżnia się jodełka klasyczna?

 

Jodełka jest jednym z najczęściej wybieranych wzorów parkietów. To gustowna, ale także uniwersalna propozycja do różnych aranżacji, która wprowadza do nich pałacowy szyk. Jedną z odmian jodełki jest jodełka klasyczna, która, jak sama nazwa wskazuje, zaliczana jest do ponadczasowej, uniwersalnej klasyki.

Jodełka klasyczna składa się z klasycznych klepek parkietowych, która układane są pod kątem 45 stopni, aby stworzyć przeplatankę. Jedna deseczka układana jest wtedy nad drugą, by osiągnąć efekt pięknej jodełki. Wtedy krótszy bok jednej klepki dotyka pod kątem prostym dłuższego boku klepki okolicznej.

Ciekawostka – jodełka klasyczna jest również określana jako jodełka angielska albo jako „sierżant”.

 

 

Różne wielkości klepek do jodełki klasycznej

 

Parkiet o wzorze jodełki klasycznej jest bardzo atrakcyjny i daje także szeroki możliwości dopasowania do indywidualnych gustów klientów. Warto przede wszystkim wskazać na możliwość wyboru różnych wielkości klepek, by uzyskać wzór jodełka klasyczna.

Kiedyś bardzo popularne były drobne klepki tworzące intrygujące mozaiki na podłogach. Teraz z kolei klienci wybierają duże formaty – dzięki temu można także szybciej ułożyć stylowo prezentującą się podłogę.

Jodełka klasyczna – gatunki drewna

Parkiet w jodełkę można ułożyć z deszczułek wykonanych z różnych gatunków drewna. Obecnie najczęściej wybierane są gotowe elementy drewniane z fazami na brzegach oraz z piórami i wpustami, więc stworzenie przepięknego parkietu jest naprawdę bardzo proste.

Do wykonania parkietów ze wzorem jodełki francuskiej wybierane są między innymi:

  • dąb – to jeden z najtwardszych gatunków drewna, które chętnie używane jest na podłogi, występuje w wielu wybarwieniach
  • jesion – również charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, najczęściej występuje w jaśniejszych kolorach

Parkiety wykonuje się także z innych materiałów, między innymi z taniego drewna sosnowego czy też z drewna egzotycznego. Najczęściej jednak producenci oferują gotowe elementy parkietów z dębu oraz z jesionu.

Do dyspozycji klientów jest pełna gama stylowych kolorów, które można dopasować do praktycznie wszystkich aranżacji. Są to jasne odcienie, które optycznie powiększają wnętrza, ale również te ciemniejsze i bardziej nasycone.

 

Gdzie sprawdzi się jodełka klasyczna?

 

Podłoga, która ma wzór jodełki klasycznej, jest bardzo udanym wyborem do wielu aranżacji, dlatego też można zastosować ją praktycznie w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego stylu. Najpiękniej prezentuje się w dużych wnętrzach – salonach, także w salonach połączonych z aneksami kuchennymi, w sypialniach.

Chociaż jodełka klasyczna kojarzy się z tradycyjnymi, klasycznymi aranżacjami, to jednak warto wskazać, że jest ona bardzo uniwersalna i doskonale nadaje się do przestrzeni urządzonych nowocześnie.

Wzór jodełki klasycznej może świetnie wpasować się w aranżacje skandynawskie, gdzie drewno gra pierwsze skrzypce. Świetnie będzie komponować się z prostymi, jasnymi meblami. Także parkiet ten doskonale prezentuje się we wnętrzach typu loft – ociepla industrialne przestrzenie.

Wobec tego jodełka klasyczna to doskonała propozycja do wielu aranżacji. Dzięki nie można wprowadzić do wnętrz pałacowy szyk, który sprawi, że będą one przyciągały wzrok od razu i tworzył unikatowe przestrzenie nawet wtedy, gdy reszta wystroju będzie minimalistyczna.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt