Jodełka francuska – czym różni się od jodełki klasycznej?

Drewniana podłoga w jodełkę to prawdziwy klasyk, który niegdyś królował w najznamienitszych salonach. Taka podłoga pojawiała się w komnatach pałaców, dworów i dworków. Z czasem materiał ten ustąpił bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. Obecnie wraca jednak do łask – coraz częściej jodełka wykorzystywana jest przez architektów projektujących wnętrza eleganckich apartamentów i loftów. Na rynku dostępna jest nie tylko jodełka klasyczna, ale i francuska. Czym one jednak różnią się od siebie? Specjalnie dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy krótkie kompendium na ten temat.

 

Czym jest jodełka klasyczna?

 

Jodełka klasyczna znana jest również jako jodełka angielska. Jest to podłoga ułożona z deszczułek, których krańce przylegają bezpośrednio do siebie. Podczas układania należy łączyć krótszy bok jednej klepki z dłuższym drugiej pod kątem prostym. Najczęściej wybiera się deseczki o  wymiarze od około 300 do 1000 mm. W ten sposób można bowiem uzyskać bardzo elegancką i stylową powierzchnię. Najlepiej wygląda jodełka, w której deski zamontowane zostały pojedynczo. Można również wykonać jodełkę klasyczną z desek podwójnych, ale taka powierzchnia będzie prezentować się ciężko i może nieco przytłoczyć mniejsze pomieszczenia. 
Pojedyncza jodełka klasyczna w Polsce kojarzona jest z latami 70. i 80. XX wieku. Takie podłogi najczęściej układano w dużych mieszkaniach w zabytkowych kamienicach.

 

 

 

 

 

 

Czym wyróżnia się jodełka francuska?

 

Jodełka francuska to podłoga ułożona z deseczek, które są przycięte pod kątem 45 stopni. Po złożeniu klepki tworzą układ o kącie prostym. W efekcie kompozycja przypomina harmonijkę. Jodełka francuska prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie nadaje wnętrzom wyjątkowej lekkości. Dzięki temu dobrze sprawdzi się zarówno do pomieszczeń przestronnych, jak i tych nieco mniejszych.
Ułożenie parkietu w jodełkę francuską jest jednak dużo trudniejsze niż w angielską (klasyczną). Obecnie parkiety w jodełkę francuską zaczynają powoli pojawiać się w apartamentach. Mogą zostać zastosowane także w salach bankietowych w hotelach, restauracjach, pensjonatach czy innych luksusowych obiektach. 

 

W jakich wnętrzach dobrze wyglądają parkiety w jodełkę?

 

Parkiety typu jodełka francuska lub klasyczna nadają wnętrzom bardzo wyrafinowanego stylu. Kojarzą się z salami pałacowymi, willami czy letnimi rezydencjami dygnitarzy. Deseczki ułożone w jodełkę najlepiej wyglądają na dużych powierzchniach, dlatego zwykle trafiają do domowych holi, przestronnych salonów, wnętrz hotelowych. Parkiet w jodełkę dobrze będzie wyglądał w wyższym pomieszczeniu, dlatego architekci częściej polecają ten materiał do mieszkań w kamienicach czy domów jednorodzinnych niż niewielkich lokali w blokach.
Drewniana jodełka francuska lub angielska dobrze skomponuje się z aranżacją w stylu klasycznym czy vintage. Z powodzeniem mogą ją jednak wykorzystać także zwolennicy wystroju minimalistycznego i nowoczesnego.

 

Jodełka klasyczna czy francuska? Wybierz idealny motyw dla siebie

 

Zarówno jodełka klasyczna, jak i francuska zwracają uwagę oryginalnym i bardzo eleganckim wyglądem. Deszczułki ułożone na sposób angielski pasują do podłogi lakierowanej lub olejowanej (obecnie olejowanie cieszy się większą popularnością, ponieważ równie dobrze zabezpiecza drewno, a jednocześnie jest bardziej ekologiczne oraz przyjemniejsze w dotyku. Należy jednak pamiętać, iż podłoga olejowana wymaga regularnej, corocznej konserwacji, przez co dla niektórych użytkowników może okazać się mniej praktyczna). Jodełka klasyczna pięknie prezentuje się niezależnie od koloru wybranego drewna – pasuje zarówno do tego jasnego, jak i ciemnego.


Efektowna jodełka francuska często polecana jest do industrialnych loftów. Podkreśla wyrafinowany charakter aranżacji i świetny gust właściciela wnętrz. Wymaga  jednak bardziej precyzyjnego ułożenia, dlatego taka podłoga będzie droższa.
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt