Jodełka francuska, czyli podłoga drewniana w szykownym wydaniu

Kiedyś podłoga w jodełkę francuską królowała w pałacach i dworach. Potem zaczęto układać ją w domach i mieszkaniach. Teraz może mieć ją każdy, dla kogo liczy się szykowny wygląd wnętrz. Jak dokładnie wygląda jodełka francuska? Jak przebiega proces jej wykonania?

 

Podłogę drewnianą można układać w różne wzory. Najprostszy to zwykłe deski ułożone obok siebie, by uzyskać prosty, rustykalny efekt. Jednak drewno daje znacznie więcej możliwości. Warto wskazać na stylowe parkiety drewniane, które zachwycają swoją misternością. Do tej kategorii zaliczana jest także jodełka francuska, która dzisiaj znów jest w modzie.

 

Jodełka francuska – co to jest?

 

Jodełką francuską nazywa się rodzaj parkietu drewnianego, w którym deseczki układane są we wzór przypominający jodełkę lub grot strzały skierowanej w górę oraz w dół.

 

Charakterystyczną cechą klepek jest cięcie ich pod kątem 45 stopni, dlatego mają one kształt jednakowych rombów. Deseczki mogą mieć różne wymiary – obecnie najbardziej popularne to te o dużych formatach. Po ułożeniu tworzą efektowny, jednolity wzór, gdy jeden bok klepki łączy się z bokiem drugiej klepki.

Jakie drewno stosowne jest do przygotowania jodełki francuskiej?

Parkiet ułożony we wzór jodełki francuskiej zachwyca swoim niebanalnym, ale przy tym klasycznym, pałacowym wyglądem. To mozaika, która może być wykonana z różnych gatunków drewna.

Do stworzenia takiej podłogi drewnianej stosuje między innymi wysokiej klasy dąb, buk, orzech, ale również tańsze drewno drzew iglastych, na przykład sosnę. Można także przygotować ją z drewna egzotycznego, na przykład wenge, iroko, merbau, które przyciągają uwagę swoimi ciemniejszymi, bardziej nasyconymi kolorami.

Powyższe drewno dostępne jest w pełnej palecie wybarwień, dlatego też można indywidualnie dopasować je do aranżacji wnętrza, by uzyskać rewelacyjne połączenie.

Do jakich wnętrz pasuje jodełka francuska?

 

Zaletą jodełki francuskiej jest jej uniwersalność. Chociaż jest to wzór parkietu znanego już od wielu wieków, to jednak wygląda on pięknie również we współczesnych wnętrzach.

Przede wszystkim jodełka francuska wybierana jest do pomieszczeń o klasycznym wystroju, głównie do reprezentacyjnych salonów. Świetnie komponuje się z modnym obecnie stylem francuskim, nowojorskim, a także intrygującym stylem kolonialnym.

Jodełkę francuską można także zastosować do nowoczesnych aranżacji, na przykład do wnętrz w stylu skandynawskim, loft – industrialnym, rustykalnym, w tym także boho czy też do aranżacji minimalistycznych.

Dzięki wielu wariantom wybarwień jodełka francuska może świetnie komponować się z aranżacjami w jasnych kolorach, ale może także tworzyć szykowne, tajemnicze przestrzenie o ciemniejszych barwach.

Jak wykonać podłogę w jodełkę francuską?

 

Kiedyś montaż podłogi w jodełkę francuską był bardzo wymagający, ponieważ konieczne było ręczne przycinanie każdej deseczki tak, aby stworzyć jednolicie wyglądający pakiet. Teraz nie jest to już konieczne, ponieważ w sprzedaży można znaleźć gotowe deseczki z wykonanymi piórami i wpustami ułatwiającymi ich montaż.

Przygotowanie parkietu w jodełkę francuską z użyciem gotowych deseczek jest bardzo proste. Prace montażowe można prowadzić samodzielnie lub też można zlecić je wykwalifikowanej ekipie.

Jodełka francuska – gotowe deseczki

 

Najczęściej stosowane są cienkie deseczki o grubości około 14 mm, które są cięte we wzór jodełka francuska i odpowiednio wykańczane. Są szczotkowane i fazowane, a także pokrywane lakierami – matowymi, błyszczącymi, dlatego od razu po ułożeniu można po nich chodzić. Warto też zaznaczyć, że takie podłogi drewniane z jodełki francuskiej mogą być również układane na ogrzewaniu podłogowym.

Producenci podłóg w tym wariancie mogą zaproponować klientom także dopasowane akcesoria, między innymi listwy przypodłogowe kryte fornirem w tym samym kolorze, które pozwalają na zamaskowanie szczelin dylatacyjnych.

Wobec tego tam, gdzie liczy się stylowy wygląd wnętrza, warto rozważyć wykonanie podłogi w jodełkę francuską. To szykowne dopełnienie wielu aranżacji klasycznych i nowoczesnych.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt