Dywany wełniane – naturalne piękno we wnętrzach

Wykonane z naturalnej wełny dywany nie tylko zachwycają swoim pięknym wyglądem, ale także mogą pochwalić się wieloma innymi zaletami. Jakie są najważniejsze właściwości dywanów wełnianych? Kiedy warto po nie sięgnąć? Jak dopasować je do aranżacji wnętrza?

Obecnie w sklepach królują dywany z włókien syntetycznych. Są niedrogie, wytrzymałe, wyglądają stylowo. Jednak wielu klientów sięga nadal po dywany naturalne, w tym także po dywany wełniane, do których produkcji stosowana jest naturalna wełna owcza.

 

Dywany z wełny kiedyś i dzisiaj

 

Wełniane dywany towarzyszą człowiekowi już od wielu wieków. To właśnie z wełny wytwarza się tradycyjne dywany perskie, które wspominane były już w czasach starożytnego Rzymu jako jedyne w swoim rodzaju. Zdobiły wtedy pałace władców i stanowiły cenne dary.

Także dzisiaj dywany z wełny są utożsamiane jako produkty najwyższej klasy, które doskonale nadają się do dekoracji wnętrz. Wiele z nich nadal powstaje z użyciem tradycyjnych technik tkania.

Współczesne dywany wełniane powstają z różnych gatunków wełny. Za najbardziej wartościową uznaje się wełnę owiec nowozelandzkich. Także coraz częściej do tkania dywanów wełnianych stosuje się wełnę z recyklingu – taki dywan jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Szeroka gama wzorów dywanów wełnianych powoduje, że można łatwo dopasować je do wielu różnych aranżacji – tych klasycznych oraz nowoczesnych.

 

 

Dywany wełniane – zalety i wady

 

Podobnie jak inne typy dywanów, także dywany wełniane mają swoje zalety i wady. Warto zatem przyjrzeć im się nieco bliżej przed podjęciem decyzji zakupowej.

Zalety dywanów wełnianych:

  • naturalny materiał – wełna, z której produkuje się dywany wełniane, jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego, a także dla użytkowników
  • trwałość – dywany wełniane są bardzo trwałe i mogą posłużyć przez wiele lat
  • odporność na zabrudzenia – włókna wełny są w mniejszym stopniu narażone na zabrudzenie, ponieważ pokryte są ochronną warstwą lanoliny
  • sprężystość – gęsto tkany dywan wełniany jest bardzo odporny na ugniatanie, przyjemny w użytkowaniu
  • właściwości antyelektrostatyczne – dywany z wełny nie są narażone na elektryzowanie się tak, jak dywany syntetyczne
  • właściwości termoizolacyjne – wełna pozwala na ocieplenie podłogi, a także całego pomieszczenia, ponieważ ma naturalne właściwości termoizolacyjne – dociepleniowe
  • wyciszenie pomieszczenia – dywany wełniane skutecznie zmniejszają poziom hałasów we wnętrzu
  • przyjazny mikroklimat we wnętrzu – naturalne dywany wełniane pomagają w utrzymaniu przyjaznego mikroklimatu we wnętrzu poprzez regulację poziomu wilgotności – gdy jest wilgotno, dywan pochłania nadmiar wilgotności, natomiast wtedy, gdy powietrze jest suche, oddaję ją

Głównym minusem dywanów wełnianych jest ich wyższa cena w porównaniu do dywanów syntetycznych. Także dywany wełniane nie są rekomendowane dla alergików. W początkowej fazie użytkowania mogą pylić, mogą nasilać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na wełnę. Należy też pamiętać, że wymagają czyszczenia specjalistycznymi środkami do wełny.

 

Dywany wełniane w aranżacji wnętrza

 

Obecnie w sprzedaży można znaleźć mnóstwo stylowych dywanów wełnianych, które doskonale pasują do wielu wnętrz – salonu, sypialni. Świetnie sprawdzają się one zarówno w klasycznych wystrojach, jak i w tych nowoczesnych.

Do klasycznych aranżacji polecane są dywany o tradycyjnym, orientalnym wyglądzie – bogate we florystyczne detale oraz ornamenty tworzą misterną mozaikę wzorów nadającą wnętrzom niebanalny szyk. Występują w wielu kolorach – klasycznej czerwieni, beżach, grantach, brązach. Orientalne dywany wełniane świetnie wpisują się także we współczesne aranżacje, między innymi w popularne teraz wnętrza w stylu loft.

Producenci dywanów wełnianych prezentują także szeroką paletę innych wzorów, między innymi modne obecnie dywany z geometrycznymi motywami – z blokami przenikających się kolorów, motywami koniczyny marokańskiej, rombami czy trójkątami. We współczesnych aranżacjach świetnie pasują także dywany o stonowanej kolorystyce, na przykład w szarościach.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Kliknij ?, aby poznać naszą politykę prywatności i cookies. alt alt